קביעת שיחת ייעוץ חינם

המדינה מפקיעה קרקעות לצורך תשתיות: כך תנהגו בכדי לא להיפגע

תוכנית תמ"א 37/ב/8 הנה תוכנית ארצית המפרטת את מתווה הנחת צינור הולכת הגז הטבעי. התוואי עובר בסמוך לכביש 6 החל מתחנת הכוח ״חגית״ ועד לתחנת הגז הסמוכה לנתב"ג. התכנית יוצרת מגבלות בנייה במרחק 35-90 מטר מהתוואי וכן נטיעת עצים במרחק שלא יפחת מ-20 מטר מהתוואי.

התוכנית פורסמה ביום 11.2.14 תאריך שכדאי לזכור, הרי תביעה בגין "תכנית פוגעת" ניתן להגיש בתוך שלוש שנים מיום אישור התכנית, קרי עד ליום 10.2.17, אולם חשוב לזכור כי ישנה הוראה מקבילה לסעיף הנ"ל בחוק משק הגז הטבעי שמקנה לבעלי הקרקעות שהתכנית יצרה להם מגבלת עיבוד ופגעה בקרקעותיהם, להגיש תביעה בתוך 5 שנים מיום אישור התכנית.

מי שנפגע באופן ישיר מכך הוא ציבור החקלאים. בניית תוואי צינור הגז יוצרת מגבלות קשות לעיבוד הקרקעות ברוחב של כ-50 מטר. במקרים רבים, קרקעות שלמות נחרבו בשל הצורך לעקור עצים, חקלאים רבים שנפגעו פנו למדינה בדרישה לקבלת פיצוי הולם בעקבות הנזקים הרבים שנגרמו להם ונזקים עתידיים בעקבות הפסד פרנסתם כשרוב הבקשות, טרם קיבלו התייחסות רצינית מטעם המדינה ובתגובה, נשלחו החקלאים לעיין בסעיפים שונים בחוזה שאכן מצביעים על פיצוי אשר עתיד להינתן להם ועליהם לחפש את הפיצוי בסעיפים ותת סעיפים, אך ללא כל תשובה מפורטת ועניינית.

פנינו לעו״ד פארס כבהה, המטפל בתביעות רבות של חקלאים שניזוקו ע"י המדינה: "בתשובה לפניית לקוחותיי לקבלת פיצוי, חברת נתיבי הגז אכן הביעה רצון אמיתי לפצות את החקלאים שנפגעו מהעברת הצינור על ידם. הם הזדרזו להציע פיצוי ללא כל שמאות מצדם, יתרה מכך, עדיין לא הספקנו להגיש תביעות וכבר הגיעה פנייה קודמת מצדם לתשלום פיצויים, דבר המעלה חשד רב מבחינתי. בנוסף וכאקט של רצון להשלים את המהלך בצורה חפוזה, 'שתלה' חברת נתיבי הגז נציגים מטעמם, ממש כמו אנשי מכירות, אשר פנו בבקשה לחקלאים לחתום על כתב ויתור. כלומר, שלא לתבוע את החברה בשום מצב, בתמורה לפיצוי שייקבע על ידי החברה", מסביר עוה״ד כבהה ומוסיף: "כמובן שמבחינה משפטית הדבר מנוגד לחוק, וזאת מכיוון שהחקלאים היו זכאים לפיצוי גם מבלי שהיו חותמים על כתב הוויתור שהוגש להם, לפי סעיפים מפורשים בחוזה. קיבלתי פניות רבות מחקלאים שנפגעו מהדבר ולכן החלטתי להיכנס לעובי הקורה ולבדוק את הנושא לעומק. גיליתי מציאות עגומה לפיה חקלאים רבים כלל לא היו מודעים לתוכן המסמך עליו חתמו ונאלצו לעשות כן בעקבות לחץ שהופעל עליהם, הבטחות סרק ומילים יפות."

"חשוב לציין כי בעבר הופקעו קרקעות מחקלאים ע"י חברת "דרך ארץ" הבונה את כביש 6 לאורך כל מדינת ישראל, וכפיצוי לחקלאים שפרנסו משפחותיהם המדינה החליטה לפצות בקרקע מול קרקע וכיום אותה מדינה "המפצה" מתכננת ומבצעת קו גז שפוגע באותן קרקעות הפיצוי, זאת בנוסף לרכבת המתוכננת, ועוד תשתיות שיתוכננו בעתיד הקרוב".

"כמו כן מתקדימי העבר, ניתן להבחין במקרה בו תוואי קו הגז תוכנן ובוצע בקרקעות "אלמנסורה" אשר שייכות לחקלאי דליית אלכרמל ועוספייה אשר ניהלו מאבק צודק, המדינה הייתה כל כך נדיבה והציעה לפצות את הקלאים בכ-60,000 שקלים לדונם, הדבר נחשף בבג"ץ שהגישו החקלאים כנגד המדינה בזמנו, כך שתמיהה רבה עולה בעיניי נוכח נסיונה של המידנה להציע פיצוי זעום לחקלאים עוד בטרם שאלו העריכו ותבעו נזקיהם".

לדברי עו"ד כבהה, הוא עוסק בנושא בכל כובד משקלו ולאחרונה החל לעבוד בשיתוף פעולה עם השמאי, מר ערפאת קיואן, אשר בימים אלו מבקר בכל השדות שבבעלות החקלאים הפונים, על מנת לתת שמאות מעודכנת ומפורטת מטעמם לפני דרישת הפיצוי מהמדינה על גובה הנזקים. ״צריך לזכור כי אלמנט הזמן הוא קריטי בעניין כיוון שבפברואר 2017 תחלוף תקופת שלוש השנים הקצובה בחוק על מנת להגיש תביעות לפי חוק התכנון ובניה בגין המגבלה שנוצרה לחקלאים עקב התכנית. לכן, אני ממליץ לכל מי שנפגע מהפקעת קרקעותיו או שדותיו או כל פגיעה אחרת שנבעו מהפקעת קרקעות על ידי המדינה, לערוך חוות דעת שמאי ולפנות לעורך דין העוסק בנושא בכדי לקבל את הפיצוי ההולם מהמדינה.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print

מאמרים נוספים

צרו קשר

שנדבר על זה?

השאירו פרטים ואעזור לכם ככל הניתן!

מעבר לוואצאפ
היי,
אני עו"ד יוסף אלברק, אשמח לעמוד לשירותכם, לייצג אתכם ולייעץ לכם ככל שאוכל.